На 06 и 07 март 2014 г. в Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) се проведе международен семинар, свързан с необходимостта от провеждане на Балканска конференция и учредяване на Форум „Балкански гори“.
„В съвременните условия ефективното опазване на горските екосистеми не може да се осъществи в границите на отделните държави. Поради това сътрудничеството в рамките на Балканския полуостров се превръща в необходима предпоставка за постигане на устойчиво и многофункционално управление на горите“, се казва в приветствието на изпълнителния директор на ИАГ инж. Григор Гогов към всички участници в работната среща.
Изпълнителна агенция по горите предложи провеждането на настоящата експертна среща за обсъждане на идеята за подписване на Меморандум за сътрудничество и създаване на Форум „Балкански гори” като средство за изграждане на диалог по актуалните горски политики и проблеми, управление на горите и създаване на връзки между горските администрации на държавите от Балканския полуостров. Идеята е тази инициатива да доведе до изграждане на трайни връзки на сътрудничество за ефективно опазване на горите и развитие на горския сектор в нашите държави.
Срещата беше открита от главния секретар инж. Веселин Райчев. Участие в мероприятието взеха също експерти от дирекции „ПМД“, „ГЛД“, „ИПГТ“, „АПИО“ и „ОГЛ“ на ИАГ и представители на горските администрации от Румъния, Македония, Косово и Хърватска.
В продължение на два дни участниците обсъждаха проект на Меморандум за сътрудничество в областта на горите. Всяка от страните ще осъществява изпълнението на документа в съответствие със своите национални интереси и закони, в рамките на компетенциите си и наличните ресурси. Целта е да бъдат постигани ефективни резултати за опазване, съхранение и развитие на уникалното природно богатство и изключителното биоразнообразие на Балканския полуостров.
Меморандумът предвижда учредяване на Форум „Балкански гори“ с участието на широк кръг ведомства, специалисти, НПО, синдикати и други заинтересовани организации. Той ще бъде съобразен с европейската интеграция и координация на страните; развитието и утвърждаването на лесовъдската наука и иновационните технологии, с цел защита на околната среда в регионите и подобряването на социално-икономическите условия на живот. Чрез него ще се координира работата между отговорните администрации за горите и горското стопанство по отношение на изготвяне и представяне на общи политики, позиции, обмен на информация, подпомагане на научно-изследователската дейност и предлагане на конкретни действия за опазване и устойчиво управление на горите.
Присъстващите дискутираха още и въпроси, свързани с организирането и провеждането на първата Балканска конференция през тази година.